Belföldi szállások keresése





Részletes keresés >>>



Szálláshely Ajánló

                        Figyelmébe ajánljuk...



Úticél

    Látnivalók, kirándulóhelyek, leírások

Pannonhalmi Bencés Főapátság

Szállások a Pannonhalmi Bencés Főapátság közelében >>>

Vendéglátóhelyek, éttermek a Pannonhalmi Bencés Főapátság közelében >>>

A Főapátság a magyar történelem egyik kiemelkedő becses emlékhelye, egyházi és művészettörténeti központ.

Pannonhalma városa, Magyarország turisztikai térképén az egyik leglátogatottabb célpontnak számít. Pannonhalma természeti adottságai és a Főmonostor vonzereje miatt a település a turizmusra van berendezkedve. Látnivalói az „ezeréves apátságban,” nemcsak építészeti jelentőséggel bírnak, hanem sokoldalú kiállításaival és gyűjteményeivel kultúrtörténeti emlékeket tár a látogató elé.

A jelenleg álló épület az apátság harmadik temploma, amely korábbi épületek falmaradványait rejti magában. Az első épület felszentelését Szent István király 1002-ben kibocsátott adomány levele datálja. Ebben az oklevélben esik szó arról is, hogy az apátság építését István apja, a 997-ben meghalt Géza fejedelem kezdte el. E korai épületből a főhajót nyugati oldalon lezáró, félkörívű szentély jelenleg padlószint alatt lévő, mintegy 2 méter magas falmaradványa került elő 1994-ben. 1137-ben II. Béla király kancelláriájában állították ki azt az oklevelet, amely a pannonhalmi templom első újjáépítéséről számol be. Az utóbbi évek műemléki kutatásai mutatták ki a mai épület falaiban e XII. századi épület jelentős méretű maradványait.

A főszentély északi fala mentén, és a déli mellékhajóban minden kétséget kizáróan XII. századi faldarabok találhatók. A déli mellékhajó oldalfala három korai ablak befalazott maradványát is őrzi. A jelenlegi, harmadik templom abszolút kronológiájának egyetlen biztos támpontja az ünnepélyes felszentelésről megemlékező, 1225-ben kiállított királyi oklevél, amelynek alapján az építés befejezését 1224-re szokták datálni. Az első műhely munkájának kell tartanunk az altemplom teljes épületét, a keleti szentély oldalfalait, valamint a három ablakkal és rózsaablakkal áttört zárófalát, a diadalív pilléreket a diadalívvel együtt, s végül a diadalív előtti pillérpár, megépítését. Az első műhely működését egységes tervezői és kőfaragói stílus, kiegyensúlyozott, homogén és világos téralkotás, egyöntetű és pazarlóan bőséges növényi díszítés jellemzi.

Az altemplom
A főhajó két szélén nyíló kapukon át megközelíthető altemplom hat oszlopon és konzolokon nyugvó keresztboltozatokkal fedett négyszögű tér. Keleti zárófalán három félköríves záródású ablak. Az oszlopok széles nyolcszögletű talplemezeken nyugszanak. A fejezeteket és a konzolokat tömött, bimbós levéldísz borítja. A nyugati boltszakaszokban a növényi ornamentikát emberfejekből összeállított figurális faragványok gazdagítják. A keleti boltszakaszban mindkét oldalfalba egy-egy fülke mélyül: az északi armarium fülke (könyvek és liturgikus eszközök tárolóhelye) a déli lavabo volt. A lejáratok között az altemplom nyugati falába mélyülő, vörös márvánnyal burkolt félkörös záródású ülőfülke, eredetileg bizonyosan apáti trónus volt. Az oldalfalakhoz tartozó, az altemplom boltozati rendszerével semmilyen összefüggésben nem lévő falpillérek valószínűleg a templomépítés közben megváltozott első tervének a tartozékai. Az altemplom ma látható román stílusú vörös márvány lejárati kapui 1700 körül készülnek alkalmazkodva a XIII. századi Porta speciosa és a szintén e korból való refektórium kapu stílusához.

A Porta speciosa
A templom déli főkapuja, amely a déli mellékhajóból lépcsőzet közbeiktatásával vezet a kerengőbe. Neve a jeruzsálemi Templom egyik kapujának nevére utal vissza. A név használatának első ismert, írott emléke a kapu 1700-ban történt felújításáról szóló egykorú feljegyzés.

A kerengő
A bencés hagyományokat követő monostorelrendezésnek ma hazánkban Pannonhalma az egyetlen épen maradt példája. A kerengő, a négyszögletes udvart körülvevő folyosó volt a monostor középpontja. Körülötte bonyolódott a monostor élete. Északi oldalán áll a templom. A keleti épületszárnyban lehetett a káptalanterem, ahol a monostor lakói az apát vezetésével imádkoztak és megbeszélték mindennapos dolgaikat.
A kerengő északkeleti sarkában nyílik a Szent István-kápolna. A középkorban a betegek kápolnája állt itt. A XIX. századi restauráláskor teljesen átépítették, s akkor készült a két festett üvegablak is, melyeket Benczúr Gyula festményei alapján Róth Miksa készített. „Vajk megkeresztelkedése” és „Szent István felajánlja a koronát Szűz Máriának”. Ennek kapuzata, oltára, a kerengő ablakainak kőrácsai és a keresztút képei Storno Ferenc tervei alapján készültek.

Bazilika
A téglalap alakú teret laposan ívelő boltozat fedi le. A termet igazából a festő alkotása emelte monumentális barokk alkotássá. Az ablakok között lévő súlyos pilliaszterekre stukkókeretes freskókat, a laposan ívelő boltozatra kupolaszerűen öblös mennyezetet festett. Az ovális kupolát bábos korláttal szegélyezte, a kupola tetejét megnyitotta. A nyitott tetejű kupolán keresztül beáramló felhők közt Szent István királyt festette meg, előtte erőtelje mozgalmassággal megfestett angyalok emelik a magyar koronát.

A könyvtár
A közel 300 000 kötet tárolóhelye. Fölötte az épület teljes alapterületével egyező tér könyvraktár. Efölött az épület közepén húzódó két színt magasságú nagyterem közvetlen megvilágítását a homlokfal négy ablakán keresztül kapja.

A levéltár
A monostor levéltárában elhelyezett első irat István királynak a Pannonhalma kiváltságait és birtokait írásba foglaló díszes oklevele volt, melyben apjának, Géza fejedelemnek a monostor számára juttatott adományait rögzítették a szerzetesek.

A metszettár
Főként XVII-XVIII. századi augsburgi és bécsi mesterek munkáit őrzi (3000 lap). Értékes építéstörténeti dokumentumok az itt őrzött több száz éves építészeti tervrajzok.
A numizmatikai-gyűjtemény 25000 darabot számlál.

A régiségtár
A XIX. század vége óta módszeres régészeti kutatások és alkalmi leletmentések eredményeként összegyűlt régiségtár jelentős részét római kori kőemlékek, fémtárgyak és kerámiatöredékek alkotják, amelyek a Pannonhalma környékének provinciális római kultúráját dokumentálják. Ugyancsak a régiségtárban őrzik az építkezések és műemléki épületkutatások alkalmával előkerült középkori kőfaragványokat és padlótéglákat is.

Arborétum
Az arborétum területén ma több száz fa- és cserjefaj található, s ezek egy része különleges, az országban csak kevés helyen előforduló faj és fajta.

Szálláshely Ajánló

Figyelmébe ajánljuk...


Leggyakoribb keresések

Budapesti szállások

Balatoni szállások
Szálláshelyek a Tisza-tónál
Szálláshelyek a Velencei-tónál
Szálláshelyek a Fertő-tónál
Szállások Tokajban
Szállások Sárváron
Hajdúszoboszlói szállások
Zalaegerszegi szállások
Gyulai szállások
Bükfürdői szállásajánlatok
Hévízi szálláshelyek
Szállás Hollókőn
Szállások Miskolc-Tapolcán
Szállások a Hortobágyon
Balatonfüredi szállások
Siófoki szállások

Étterem, vendéglátóhely keresés

Gyógyfürdő, welness fürdő keresés


Szállások a megyeszékhelyeken

Békéscsaba (Békés)
Budapest (Pest)
Debrecen (Hajdú-Bihar)
Eger (Heves)
Győr (Győr-Moson-Sopron)
Kaposvár (Somogy)
Kecskemét (Bács-Kiskun)
Miskolc (Borsod-Abaúj-Zemplén)
Nyíregyháza (Szabolcs-Szatmár-Bereg)
Pécs (Baranya)
Salgótarján (Nógrád)
Szeged (Csongrád)
Szekszárd (Tolna)
Székesfehérvár (Fejér)
Szolnok (Jász-Nagykun-Szolnok)
Szombathely (Vas)
Tatabánya (Komárom-Esztergom)
Veszprém (Veszprém)
Zalaegerszeg (Zala)


Kiemelt uticélok, látnivalók

Fedezze fel Magyarországot

A Bükk hegység
A Feszty-körkép
A királynék városa
A királyok városa
A könnyező ikon
A mezőhegyesi ménes-birtok
A mi paprikánk
Andrássy út és Hősök tere
Az Aggteleki-karszt
Az ország háza
Barangolások a kisvasúti napokon
Budai várnegyed
De la Motte kastély - Noszvaj
Dohány utcai zsinagóga
Egri csillagok


Nemzeti parkjaink

Aggteleki Nemzeti Park
Balaton-felvidéki Nemzeti Park
Bükki Nemzeti Park
Duna-Dráva Nemzeti Park
Duna-Ipoly Nemzeti Park
Fertő-Hanság Nemzeti Park
Hortobágyi Nemzeti Park
Kiskunsági Nemzeti Park
Körös-Maros Nemzeti Park
Őrségi Nemzeti Park

Szállások a Nemzeti Parkok területén

Vendéglátás a Nemzeti Parkok
területén


Kiemelt uticélok, látnivalók

Fedezze fel Magyarországot

Esztergomi bazilika
Gödöllő
Gyula A Várfürdő és a vár
Halászlé
Karcag - Zádor Híd
Keszthely - Festetics kastély
Kiskunhalas: a csipke története
L'Hullier-Coburg-kastély
Miskolc - Avas
Nagyvázsony
Pannonhalmi Bencés Főapátság
Szatmári síkság
Tác - Gorsium
Tihany
Tokaj-hegyaljai borvidék
Város a tó körül


Kalandparkok, élményparkok

Mecsextrém Park
Szilvásváradi Kalandtábor
Zamárdi Kalandpark
Challengeland Kalandpályák Csillebérc
Téli- Nyári Bobpálya
Fun Extreme Canopy Drótkötélpálya
Sobri Jóska Bakonyi Kalandpark
Oxygen Adrenalin Park
Koppány Erdei Kalandpark
Ziccer Sport és kaland Siófok
Holdfény Liget kanadkert
Funnycar Kalandpark
Balatoni Bob és Serpa Kalandpark
Miskolci Bobpálya
Budapesti Bobpálya
Csú-Sziki Kalandpálya
Zemplén Kalandpark
Kalandváros Játszópark
Családi Kalandpark


Impressum

Szálláshely Ajánló]

www.szallashelyajanlo.hu
szallashelyajanlo@gmail.com

Tel 06 70 541 03 56


VIATOR 2000 Bt.

8200 Veszprém, Baláca utca 49.
Adószám: 22521002-2-19
Cégjegyzékszám: 19-06-508737
SZÁMLASZÁM:
12010501-00160567-00100008

HIRDETÉS FELADÁSA >>>

Médiaajánlat/hirdetés      Szállás regisztrálása      Impressum      Staff

Jogi nyilatkozat      Általános Szerződési Feltételek      Adatvédelmi nyilatkozat      Hírlevél lejelentkezés

Copyright 2010 Szálláshely Ajánló - Viator2000 Bt. Minden jog fenntartva.